A máme tady další pravopisný chyták. Člověk je tvor vynalézavý a taky od přírody lenivý. Tak se občas stane, že se mu nechtějí psát všechna písmena a pak vznikají různé patvary slov jako třeba si místo jsi, pančelka místo paní učitelka nebo třeba z5 a o5 místo zpět a opět a nakonec také byl sem bit místo byl jsem bit.
Dnes si představíme význam slov jsem a sem. Někdo by si mohl pomyslet, že jde o stejný případ. Vynechané písmeno. Ale pozor. Obě slova jsou napsána správně. Každé však nese jiný slovní druh a tudíž i jiný význam.
Stačí správně určit slovní druh a je vystaráno. Slovních druhů máme deset. Podstatné jméno, přídavné jméno, zájmeno, číslovka, sloveso, příslovce, předložka, spojka, částice a citoslovce. Opakování jest matka moudrosti. A toto musíte znát i po probuzení o půlnoci, aspoň tak nás to učili ve škole.
Vždy berte v potaz celý kontext věty. Pokud si přeci jen nejste jisti, zapamatujte si, že vám pomůže větu převést z jednotného čísla do množného. Tvar slovesa jsem se tak změní a vám bude hned jasné, zda jde o sloveso či příslovce. Navíc sloveso jsem, se váže pouze k první osobě jednotného čísla.
Malé cvičení:
Když _ byl malý, často _ si hrál na pána světa. Aleno, ten pekáč z trouby polož _ doprostřed stolu. Dívej se _ Lukáši a nepozoruj tu dívku. Nevím, zda _ vážně zraněná, kolem je celkem dost krve a _ do břicha mi vystřeluje tupá bolest. Přineste _ ručníky, rychle!
Jsem samotářský puntičkář.
Dnes jsem se probudil nezvykle brzy.
Býval jsem mistrem v bojových sportech.
V mládí jsem běhala maratony, dnes jsem neuběhla ani dva kilometry.
Ovoce vlož sem do tohoto koše.
Dej tu sošku sem na místo.
Přišel jsem sem sám.